آذر 10 1400 16:09
فهرست
پیوندهاسخنرانی پیش از خطبه های مدیر کل محترم ثبت احوال استان اصفهان
سخنرانی پیش از خطبه های مدیر کل محترم ثبت احوال استان اصفهان

اخبار واصله به نقل از روابط عمومی اداره کل حاکی است: به مناسبت گرامی داشت روز ملی ثبت احوال مدیر کل ثبت احوال به اتفاق معاونین، حراست، مدیر ثبت احوال اصفهان ومعاونین مربوطه ،تعدادی از روسای ادارات تابعه، کارشناسان وکارمندان اداره کل و اداره ثبت احوال شهرستان اصفهان در روز جمعه مورخ 11/10/94 در آئین عبادی سیاسی نماز جمعه به امامت حضرت آیت الله طباطبایی نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان حضور یافتند

مدیر کل ثبت احوال استان اصفهان به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه اصفهان به مناسبت گرامی داشت روز ملی ثبت احوال به ایراد سخنرانی پردخت

وی با بیان اینکه تذکرات رهبر معظم انقلاب درباره موضوع جمعیت نشان‌دهنده وجود نگرانی‌های جدی و شدید در این عرصه است گفت: بر اساس آینده‌پژوهی‌های صورت گرفته، در صورتی که نرخ رشد جمعیت با روند قبلی ادامه پیدا کند تا سال 1420 جمعیت کشور متوقف و تا سال 1450 جمعیت کشور نصف خواهد شد.

حاجی رحیمیان ادامه داد: اگر بتوانیم نرخ رشد جمعیت را به نرخ جانشین و تعدیل برسانیم می‌توانیم جمعیت فعلی را حفظ کنیم اما باید با استفاده از فرهنگ‌سازی نرخ رشد جمعیت حالت صعودی داشته باشد چرا که در ایران قابلیت دارا بودن جمعیت تا 150 میلیون نفر را دارا هستیم.

حاجی رحیمیان با بیان اینکه میانگین سن ازدواج نیز رشد داشته و برای مردان به سن 29 سال و برای زنان به 25 سال رسیده است افزود: میانگین تعداد نفرات خانواده‌های اصفهانی 3/4 نفر است به این معنی که به طور میانگین هر خانواده کمتر از دو فرزند دارد و این مسئله نشان‌دهنده یک تهدید در مجموعه جمعیتی استان است

وی تأکید کرد: باید به سمتی حرکت کنیم که هر خانواده حداقل دو فرزند داشته باشد چرا که خانواده‌های تک‌فرزندی هم در بحث تربیت و مسائل اجتماعی دارای عوارض مختلف هستند و هم‌نسل آینده از نعمت داشتن اقوام و خویشان محروم خواهد شد

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان به سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب در موضوع جمعیت اشاره کرد و اظهار داشت: در این سیاست‌ها علاوه بر مسائل کمی، به موضوعات کیفی همچون بهداشت باروری، اشتغال مؤثر و مولد، ازدواج و آموزش پرداخته ‌شده و مسائل فرهنگی در اولویت است

حاجی رحیمیان در ادامه ضمن اشاره به نقش سازمان ثبت احوال در برگزاری انتخابات بیان داشت: ثبت احوال یکی از مراجع چهارگانه درباره استعلام‌ها است و ضمن تائید صلاحیت‌های هویتی و تابعیتی داوطلبین شرکت در انتخابات، در هیئت‌های اجرایی نیز تلاش می‌کند

وی در پایان با بیان اینکه در استان اصفهان حدود 120 هزار نفر از واجدین شرایط رأی دادن در انتخابات سال جاری هنوز کارت ملی دریافت نکرده‌اند: این افراد می‌توانند با مراجعه با ادارات ثبت احوال برای دریافت کارت ملی اقدام کنند چرا که اخذ آرا در شعبه‌های اخذ رأی تنها از طریق ارائه کارت ملی و یا شناسنامه امکان‌پذیر است

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان گفت: برای ثابت نگه داشتن جمعیت کشور هر خانوار ایرانی باید حداقل دو فرزند داشته باشد در غیر اینصورت رشد جمعیت کشور در سال 1420 متوقف و در سال 1450 نیز به نصف جمعیت فعلی کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به سیاست های افزایش جمعیت در کشور تصریح کرد: سیاست های چهارده گانه ابلاغی رهبر معظم انقلاب تنها افزایش جمعیت را دنبال نمی کند بلکه مباحث بهداشت باروری، اشتغال و فرهنگسازی ازدواج نیز در آن مورد توجه قرار گرفته است.

ایشان ارتقای پویایی جمعیت، رفع موانع و تسهیل ازدواج، اقتصاد مناسب برای مادران باردار، تحکیم بنیان خانواده، ترویج و نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی، ارتقای امید به زندگی، فرهنگسازی احترام به سالمندان، توانمندسازی جمعیت در سنین کار و نیز بازتوزیع اجتماعی جمعیت از جمله سیاست های چهارده گانه ابلاغی برشمرد.

حاجی رحیمیان اظهار کرد: حفظ و جذب جمعیت در مراکز روستایی، مدیریت مهاجرت به داخل و خارج، تقویت مولفه های هویت بخش ملی و رصد مستمر سیاست های جمعیتی از دیگر سیاست های ابلاغی است.

وی همچنین به نقش موثر، بهنگام و بی طرفانه ثبت احوال در انتخابات اشاره و تصریح کرد: مجموعه ثبت احوال در بحث استعلام ها و تایید صلاحیت های حوزه ای و تابعه ای نقش موثری دارد و در اکنون تا روز انتخابات نیز در ارائه اقلام هویتی در خدمت مردم است.

مدیر کل ثبت احوال گفت: 120 هزار نفر از متولدین هفتم اسفندماه سال 1376 به ماقبل نیز که امسال می توانند در انتخابات شرکت کنند هنوز کارت شناسایی ملی دریافت نکرده اند که باید برای دریافت آن اقدام کنند.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان همچنین تمامی کارت های شناسایی ملی غیر هوشمند و شناسنامه های فعلی که در اختیار مردم است را برای حضور در انتخابات معتبر اعلام کرد و افزود: مردم در نگهداری اقلام هویتی خود کوشا باشند و در صورت مفقودی به ثبت احوال مراجعه کنند.

وی یکی از مهمترین طرح های IT کشور را صدور کارت های هوشمند ملی عنوان کرد و گفت: این کارت ها با جنس پلی کربنات هفت لایه و مقاوم، مدرکی برای شناسایی هویتی و تصدیق هویت به همراه اثرانگشت و امضای دیجیتال برای شهروندان خواهد بود که از ویژگی های امنیت بالا، حافظه بالای ذخیره اطلاعات و ضد جعل برخوردار است.

حاجی رحیمیان خاطر نشان کرد: این کارت هوشمند را جایگزینی برای کارت های شناسایی، گواهینامه، کارت پایان خدمت و کارت های بانکی دانست و گفت: در سال آینده حدود 20 میلیون کارت هوشمند ملی برای مردم کشور صادر خواهد شد.

سوم دی ماه روز ثبت احوال
سوم دی ماه روز ثبت احوال

به گزارش روابط عمومی اداره کل ثبت احوال اصفهان، به مناسبت روز ملی ثبت احوال مراسمی در سالن همایش خانه معلم  اصفهان برگزار گردید

این مراسم با حضور مدیر کل و معاونین ثبت احوال اصفهان ، ر ئیس اداره حراست ، ذیحساب اداره کل ، روسا و سرپرستان ادارات تابعه ، کارشناسان و کارمندان اداره کل و ادارات  ثبت احوال سراسر استان و کارمندان منتخب نمونه برگزار گردید .

در این جلسه  پس از قرائت قرآن مجید ،  پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و سرود ثبت احوال ابتدا   مولودی خوانی به مناسبت آغاز  هفته وحدت و میلاد با سعادت حضرت محمد و امام صادق ( ع )  انجام شد .

سپس  غلامرضا مظاهری  معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل  ضمن تبریک روز ملی ثبت احوال و هفته وحدت و خوش آمد گویی به حضار ، در رابطه با عملکرد 9 ماهه اداره کل  ثبت احوال استان اصفهان  گزارشی ارائه نمود.

در ادامه  این مراسم نکوداشت روز ملی ثبت احوال مهندس حاجی رحیمیان ضمن عرض تبریک این روز ملی به مرزبانان اسناد هویتی از تمامی همکاران که برای پیشرفت ثبت احوال تلاش میکنند تشکر و آرزوی موفقیت و سر بلندی  نمود .

وی همچنین  ضمن قرائت پیام ریاست محترم سازمان و استاندار اصفهان جهت حاضرین جلسه  در رابطه با پیشرفت های ثبت احوال استان اصفهان سخن گفت و موفقیت ثبت احوال را یک موقعیت کلیدی برای کشور دانست

مهندس حاجی رحیمیان در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان ساخت : با توجه به نزدیکی به انتخابات مجلس و خبرگان رهبری ثبت احوال امسال وظایف مهم و خطیری بر عهده دارد که انشا اله بخوبی از عهده آنها بر خواهیم  آمد . 

در پایان این مراسم از کارمندان نمونه استان تقدیر و به آنان لوح تقدیر و کارت هدیه  توسط مدیر کل ، معاونین  ، حراست ، و امام جماعت اداره کل تقدیم گردید   . 

گفتنی است آئین مراسم نکوداشت با نمایش طنز ،تقلیدصدا ، اجرای موسیقی سنتی و موسیقی پاپ همراه بود .

زندگانی امام حسن مجتبی(ع)

ولادت امام حسن(ع)

امام حسن (ع) در15  ماه مبارک رمضان  سال سوم هجرت در مدینه متولد شد [1] پیغمبر اکرم (ص) به فرمان پروردگار نام "حسن "بر او نهاد. هفت‏سال و ‏اندی از عمر جد خود را درک نمود و در آغوش مهر آن حضرت بسر برد و پس از رحلت پیغمبر اکرم (ص) که با رحلت ‏حضرت فاطمه(س)، سه ماه یا شش ماه بیشتر فاصله نداشت، تحت تربیت پدر بزرگوار خود قرار گرفت.امام مجتبی (ع) شباهت بسیاری به رسول خدا (ص) داشت. شاید در همان روزهای آغازین حیات مبارکش بود که پیامبر خاتم (ص) با نظاره جمال و کمال او فرمود: «أشبهتَ خَلقی و خُلقی؛ تو از لحاظ آفرینش و خوی

(صورت و سیرت) مانند من هستی

 

 

کنیه و القاب امام حسن(ع)

از جمله آداب و سنتهای ولادت نوزاد پس از نامگذاری، تعیین کنیه ‏برای اوست. کنیه آن حضرت بر طبق روایات بسیاری ‏«ابو محمد» بوده و کنیه دیگری نداشته است .و اما القاب آن حضرت بدین شرح است: سبط، زکی، مجتبی، سید، تقی، طیب، ولی ...

و مرحوم اربلی در کتاب کشف الغمة پس از نقل کنیه و القاب آن حضرت از روی کتابهای اهل سنت گفته است: مشهورترین این القاب‏«تقی‏»است و بهترین و شایسته‏ترین آنها همان است که رسول خدا(ص)او را بدان ملقب فرمود و آن‏«سید»است . [

تبریک ولادت با سعادت امام حسن مجتبی(ع)

 

ازنیمه ماه رمضان ماه بر آمد
با آمدنش فصل غم ورنج سر آمد

 

شاد است رسول دوسرا حضرت طاها
زیرا كه كنون سبط كبیرش به بر آمد

 

در بیت علی غلغله وشور بپا شد
جبریل امین شاد بر او جلوه گر آمد

 

گو یوسف مصری برود باز به چاهش
چون یوسف زهرا زدل چاه بر آمد

 

شد نام نكویش حسن ونیك بگویم
این نام زدرگاه خدای قدر آمد

 

باید كه فراموش كنی حاتم طائی
بر سلسله جود وكرم راهبر آمد

 

او كشتی صبر است به دریای بلاها
ایوب كه باشد چو علی را پسر آمد

 

ای شیعه مبارك به تو این روز خدایی
از بحر ولایت به تو این تاج سر آمد

 

(ولادت با سعادت امام حسن مجتبی را بر عموم تبریک عرض مینماییم.)

رمضان نامی از نام های خداوند

رمضان اسمی از اسماء الهی می باشد و نباید آن را به تنهایی ذکر کرد مثلا ً بگوییم رمضان آمد یا رفت، بلکه باید گفت ماه رمضان آمد، یعنی ماه را باید به اسم اضافه نمود. در این زمینه هشام بن سالم از حضرت امام محمد باقر (علیه السلام) نقل روایت می نماید و می گوید: ما هشت نفر از رجال در محضر حضرت ابی جعفر امام باقر (علیه السلام) بودیم، پس سخن از رمضان به میان آوردیم. امام علیه السلام فرمود: نگویید این است رمضان و نگویید رمضان رفت و یا آمد، زیرا رمضان نامی از اسماء الله است که نمی رود و نمی آید که شی ء زائل و نابود شدنی می رود و می آید، بلکه بگویید ماه رمضان، پس ماه را اضافه کنید در تلفظ به اسم، که اسم، اسم الله می باشد، و ماه رمضان ماهی است که قرآن در او نازل شده است و خداوند آن را «مثل» و «عید» قرار داده است همچنانکه پروردگار بزرگ، عیسی بن مریم (سلام الله علیه) را برای بنی اسرائیل مثل قرار داده است، و از حضرت علی بن ابی طالب (علیه السلام) روایت شده که حضرت فرمود: شما به راستی نمی دانید که رمضان چیست (و چه فضائلی در او نهفته است!)

تبریک ماه پر فیض و برکت رمضان
تبریک ماه پر فیض و برکت رمضان

 

رمضان ماه عبادت فرصت بنده شدن
رمضان شوق اطاعت از گنه کنده شدن
رمضان بهار روح و به خدا پیوستن
رمضان شوکت زیبایی و زیبنده شدن . . .
فرا رسیدن ماه رمضان بر شما مبارک

بازدید فرماندهی سپاه پاسداران ناحیه خوانسار
بازدید فرماندهی سپاه پاسداران ناحیه خوانسار

بازدید فرماندهی محترم سپاه پاسداران شهرستان خوانسار از اداره ثبت احوال و تبریک روز ثبت احوال

بازدید معاونت محترم سیاسی امنیتی استانداری اصفهان
بازدید معاونت محترم سیاسی امنیتی استانداری اصفهان

معاونت محترم سیاسی امنیتی استانداری استان اصفهان  در تاریخ 1393/9/6  از اداره ثبت احوال خوانسار بازدید نمودند

بازدید معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل ثبت احوال استان اصفهان
بازدید معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل ثبت احوال استان اصفهان

معاونت محترم توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل ثبت احوال استان اصفهان از اداره ثبت احوال خوانسار بازدید نمودند

دیدار فرماندار محترم شهرستان خوانسار از اداره ثبت احوال
دیدار فرماندار محترم شهرستان خوانسار از اداره ثبت احوال

در تاریخ 2/9/1393 جناب آقای شفعتی فرماندار محترم شهرستان خوانسار در اداره ثبت احوال خوانسار حضور بهم رسانده و از قسمتهای مختلف اداره از جمله بایگانی اسناد هویتی گنجینه مشاهیر شهرستان و ... بازدید نمودند و به بررسی فعالیتهای صورت گرفته در اداره پرداختند و در ادامه در واحد کارت هوشمند ملی ضمن آشنائی با ویژگی ها و قابلیت های آن از ایشان جهت صدور کارت هوشمند ملی ثبت نام بعمل آمد.

در این دیدار خانم ایمانیان به مشکلات موجود در اداره از جمله عدم اتصال به فیبر نوری و سرعت پایین اینترانت و ....را برشمرد و خواستار همکاری بیشتر فرمانداری با این اداره شد.

برگزاری کمیسیون تشخیص سن
برگزاری کمیسیون تشخیص سن

به گزارش روابط عمومی اداره ثبت احوال خوانسار در تاریخ 1393/5/1 کمیسیون تشخیص سن واقع در اداره ثبت احوال با حضور فرماندار محترم شهرستان ، ریاست محترم دادگستری ، رئس محترم شورای شهر و پزشک منتخب شبکه بهداشت و درمان برگزار گردید و پرونده های مربوطه مورد بررسی قرار گرفت و در پایان جلسه اعضای کمیسیون از گنجینه اسناد سجلی و ایستگاه کارت هوشمند ملی بازدید نمودند./

ورود
نام کاربری

گذرواژهگذرواژه خود را فراموش کرده ام
اوقات شرعی
امور حقوقی و سجلی
سرویس پست الکترونیکی